bangladeş çalışma vizesi

Bangladeş Çalışma Vizesi

Bangladeş’te kısa veya uzun süreli çalışmak isteyen kişiler Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu, Bangladeş Ankara Büyükelçiliği ve konsolosluğun yetkilendirdiği turizm acenteleri, vize merkezleri veya vize servisleri aracığıyla Bangladeş çalışma vizesi başvurusu yapmak durumundadırlar.

Bangladeş çalışma vizesi almak için takip edilmesi gereken çeşitli prosedürler bulunmaktadır. Çalışma vizesi evrakları Bangladeş’te çalışılacak olan firmadan temin edilmelidir. Firma ile yapılan sözleşme mutlaka içişleri bakanlığının resmi kurumları tarafından onaylatılmış olmalıdır.

Bangladeş Çalışma Vize Başvurusu

Çalışma vizesi başvurusu için Bangladeş konsolosluğu bir takım evraklar talep etmektedir. Başvuru evraklarının birçoğu Bangladeş firmasından alınırken bazı evraklar da başvuru sahibin kişisel bilgilerinden oluşmaktadır.

Vize başvuru evrakları arasında en önemli belge çalışma ve davetiye belgesidir. Firma ile yapılan iş sözleşmesi başvuru esnasında mutlaka ibraz edilmelidir. Bu belgenin ibraz edilmemesi durumunda Bangladeş konsolosluğu çalışma vizesi başvurusunu kabul etmeyecektir.

Bangladeş çalışma vizeleri İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği tarafından 3 ay tek giriş ve 3 ay çok giriş olmak üzere verilmektedir. Çalışma süresi daha uzun ise konsolosluktan alınan çalışma vizesiyle ülkeye giriş yapıldıktan sonra çalışılan firmanın gerekli belgeleri sunarak içişleri bakanlığına bağlı göçmenlik dairelerinde çalışma ve oturum izni çıkarılmalıdır.

Bangladeş çalışma vizesi evrakları konsolosluğun talebine uygun olarak gerekli belgelerle şahsen ya da Bangladeş vize merkezleri üzerinden yapılabilmektedir. Vize başvurusu sonrası çalışma vizesinin işlem süreleri 3-8 iş gününde sonuçlandırılmaktadır.

Bangladeş konsolosluğu gerekli görmesi durumunda başvuru sahiplerini şahsen görüşmeye çağırabilmektedir. İşlem süresi ise buna ve konsolosluğu iş yüküne bağlı olarak kısalıp uzayabilmektedir.

Bangladeş Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

 1. Bangladeş Çalışma Vizesi Başvuru Formu
 2. Başvuru formu vize talep ettiğinizi gösterir resmi bir evraktır. İngilizce dilinde başvuru sahibi tarafından imzalanmış belge eksiksiz ve doğru bilgilerden oluşmalıdır.
 3. Pasaport (Güncel)
 4. Alındığı tarih itibariyle üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmemiş, seyahat dönüşü itibariyle en az 6 ay daha geçerliliği bulunan, yıpranmamış, güncel olarak ibraz edilmelidir.
 5. T.C kimlik kartı veya nüfus cüzdan fotokopisi
 6. Bangladeş çalışma vizesi başvurusu için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 7. Biyometrik fotoğraf
 8. 3 adet güncel çekilmiş arka fonu beyaz 3.5 X 4.5 ebatlarında biyometrik fotoğraf
 9. Vize talep dilekçesi
 10. Şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak İngilizce dilinde yazılmış vize talep dilekçesi
 11. Davetiye
 12. Çalışılacak olan Bangladeş firmasının antetli kağıdına yazılmış kaşe ve imzalı belge (e-mail olarak gönderilebilir).
 13. Firmanın resmi evrakları
 14. İngilizce faaliyet belgesi (güncel olmalıdır), imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, İşe giriş bildirgesi ve son 3 aylık maaş bordrosu

Bangladeş Vize Ücreti

Vize başvuru işlemlerinin kabulü için Bangladeş vizesi ücreti yatırılması gerekmektedir. Vize başvuru ücretleri dönemsel olarak değişkenlik göstermekle birlikte 3 ay tek giriş ve 3 ay çoklu girişli vize süresine göre belirlenmektedir.

Bangladeş Çalışma Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Bangladeş çalışma vizesinin değerlendirme süresi ortalama 3 ile 8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru evrakları arasında bulunan eksik bilgiler başvurunuzun daha geç sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bangladeş konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak değerlendirme süresi uzatıp kısaltabilmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]